7 9 5 6 6 10 10 8 9 4 4 english 11 10 9 9 6 millennium english 10 2008 7 10 7 8 6

Книги — морська глибина.
Хто в них пірнув аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перли виносить.
                              Іван Франко.

Пошук

Черпніть з джерела духовності!

пл. Міцкевича, 5 м. Івано-Франківськ

До християнського психолога — НА КОНСУЛЬТАЦІЮ

Хто з нас не переживав важкі муки вибору у поворотних точках життєвого шляху, коли потрібно приймати особливо важливе рішення. Проконсультує нас у цьому християнський практичний психолог, їмость, мати п’ятьох дітей Юлія Атаман.

 

Що таке психологічне консультування?

— Психологічне консультування — порівняно новий вид психологічної допомоги. Консультування у психолога не є настільки довготривалим, як у психотерапевта. Розглядаються проблеми, які виникають у теперішньому житті, а не виникли колись дуже давно, наприклад, глибокі травми дитинства. З цим працюють психотерапевти. Психологічне консультування не радить, як вирішити проблему, а з допомогою запитань і різноманітних технік підводить клієнта до прийняття рішень і праці над собою.

Практично це відбувається так: людина приходить і озвучує свій запит, чого вона потребує, що її не влаштовує, що би вона хотіла змінити, а не знає, яким чином. Психолог за допомогою різних запитань допомагає людині самій знайти вихід із ситуації, що склалася. Іншими словами, допомагає людині бути психологом самій собі, щоб у подальшому житті людина могла допомагати сама собі. Коли людина знайде вихід, то це буде її рішення, а не нав’язана кимось думка.

Чим християнський психолог відрізняється від світського?

— Християнська психологія зараз тільки розвивається. Кожен християнин має цінності, якими живе і несе їх у сферу, де працює. Я намагаюсь нести християнські цінності у сферу психології. Перед кожною консультацією молюся за свого клієнта, щоб Святий Дух повів розмову так, як хоче Бог, а не я чи та людина. Буває, що люди приходять з такими запитами, які не є сумісними з духовними цінностями. Християнський психолог не може вести людину так, щоб їй було комфортно в грісі.

Коли людина потрапляє до мене, я бачу, що це мій клієнт, що я йому можу допомогти зі свого досвіду християнина. Я не використовую нехристиянські методи. А вони зараз дуже поширені: населенню пропонують тайські, індуські, окультні практики. Тому людям потрібно бути дуже обережними і дивитись, до кого вони йдуть. Ті, хто шукає Бога, кажуть, що хочуть, щоб це було в християнському напрямі. Я спілкуюсь із християнськими психологами з Києва, Львова. Вони постійно поглиблюють свій зв’язок з Богом і живуть, як практичні християни.

Криза в подружжі… Як її долати?

— Ще у 1917 році в Фатімі в одному посланні Богородиця сказала, що прийде такий час, що диявол буде дуже атакувати сім’ї. Зараз це дуже відчувається. Родини не можуть пережити кризи, тому розлучаються. Дослідження психолога Яцека Пуліковського з Польщі, з яким я спілкувалась, бо була на його семінарі, доводить, що подружжя, яке молиться разом, буде міцним. Достатньо одного спільного «Отче наш» вдень, щоб сім’я не розійшлася. Він наголошував, що молитва може врятувати подружжя. В цьому є відповідь на всі кризи. Якщо в подружжі є криза, то дуже важливо не думати, що винен чоловік (або жінка), тобто той, хто залишив сім’ю і пішов. Треба дбати про особисте власне навернення.

З якими проблемами найчастіше звертаються родини?

— Дуже поширеною є проблема узалежнення від алкоголю когось із сім’ї. Другою проблемою є невпорядкованість у сексуальній сфері, аборти, порнографія, контрацепція та ін. Жінки, які робили аборти і не покаялись, не пройшли шлях оплакування чи зі священиком, чи з якоюсь спільнотою, не зрозуміли, що вони вчинили тяжкий гріх, а не просто помилку, переживають велику кризу. Такі жінки далі не розвиваються, бо не можуть простити це собі і своєму подругу, відчути Боже прощення. Якщо чоловік причетний до аборту, то відчувають кризу взаємно.

Також проблеми є і у молодих подружніх пар. Перша криза у подружжі настає з народженням першої дитини, а найбільше розлучень відбувається протягом перших 1, 5 року подружнього життя.

Якщо подружжя не старається йти на поступки, жертви, то через непорозуміння розлучаються. Великою проблемою стало співжиття до одруження і найгірше те, що батьки цьому сприяють. Ми, психологи, бачимо, що нема переходу від зустрічей до весілля. Нема поняття сім’ї, бо вона вже закладена, але без Божої благодаті і благословення. Це заважає будувати здорові стосунки.

Якщо батьки сваряться у присутності дітей, то останні часто відчувають себе винними… Що робити?

— Потрібно намагатись на емоціях не вирішувати конфліктів. Коли є гнів, тоді потрібно відійти від сварки. В інтернеті є різноманітні техніки, поради, як заспокоїтись. Тоді, коли людина в спокійному стані, можна говорити. В гніві багато говориться неправди. Це ранить подруга. Дуже важко оберегти дітей від сварки. Але діти мають бачити, що батьки також миряться, долають конфлікти, пробачають одне одному. Діти на цьому вчаться, що мама з татом можуть порозумітися, і беруть позитивний досвід.

Що робити людині, коли в неї депресія?

— Депресії не слід плутати з поганим настроєм, меланхолією. Депресії є легкого, середнього, важкого ступеня. Це психологічна хвороба нашого часу, яка пов’язана з шаленим темпом життя. Діти ростуть з інтернетом, мають забагато інформації, яка їм невчасна. До мене приходять дівчата та хлопці, яким за 20, а депресії вже їм заважають жити, працювати.

Коли в клієнта депресія, психолог працює з його думками. Такі люди часто не сприймають себе, оточення. Дуже багато в них деструктивних думок. Часто причиною є занижена самооцінка з дитинства. Дівчинка повинна правильно сприймати свою жіночність, захоплюватися собою, як дівчиною, а потім, як жінкою. Якщо вона цього не вміє, то потім має конфлікти з хлопцем чи чоловіком. Тому разом з місією «Апостол» ми розпочали школу «Жасінта», щоб допомогти дівчаткам-підліткам віком від 10 до 14 років. Жасінта — дівчинка з Фатіми, яку ми обрали покровителькою і заступницею школи. Вона була проголошена Папою святою у травні минулого року. Застосовуємо казкотерапію, арт-тарапію, психологічні ігри та інші техніки, які позитивно впливають на формування особистості. Щоб запобігти жіночим кризам, ми працюємо з дівчатами.

Розмовляла Юлія БОЄЧКО.